Betdaq 08. 03. 2007 - 12. 09. 2008
Text se připravuje
Text se připravuje.
Text se připravuje
Od listopadu 2005 jsem pracoval ve firmě Microsoft jako vývojář interních aplikací. Práce se skládala z paralelního vývoje webové aplikace Budget Tool a desktopové aplikace CD label.
Aplikace Budget Tool je ASP.NET 2.0 aplikace pracující na SQL Serveru 2000 (s nynější migrací na verzi 2005), využívající JScript a AJAX k dosažení většího uživatelského komfortu. Aplikace slouží k vytváření statistik o práci jednotlivých týmů, nákladech projektů, procentuální splění plánu atd. V prvních dnech jsem měl o využití aplikace jisté pochybnosti, ale postupně jsem na jednotlivých poradách a předváděcích akcích zjistil, že daný systém skutečně najde uplatnění a jednotliví šéfové vývojářských týmů se dokonce těší na jeho ostré nasazení, protože by jim měl výrazně zjednodušit život.
Naplní mé práce je jak samotný systém vyvíjet, vylepšovat a testovat (na NUnit), tak spravovat chyby, které byly během používání nalezeny.
Mým druhým projektem, na kterém v této chvíli pracuji, je Windows aplikace CD Label. Jejím úkolem je významně zjednodušit celý proces vytváření šablon potisků disků, překládání do jednotlivých jazyků i samotné odeslání na tisk. Do této chvíle probíhala lokalizace potisků velmi primitivním způsobem - byly vytvořeny šablony a jejich překlady poslány v tabulkám překladatelům. Ti texty přeložily a poslaly je zpět. Následně byly vytvořeny z šablon a textů ručně nové soubory (všechny grafické práce probíhali v Adobe InDesign) a ty byly ručně zabaleny a poslány na tisk. CD Label z vytvořených šablon (souborů InDesign) vytahá samo všechny texty, v grafickém prostředí nebo v exportovaných souborech mohou překladatelé texty přeložit, CD Label automaticky z textů vytvoří nové disky, zabalí a odešle na tisk.
Aplikace používá COM knihovnu Indesign, běží na SQL Serveru (s migrací na XML soubor) a .NET Frameworku 2.0. V blízké budoucnosti pak dojde k přetvoření aplikace na typ klient-server. Stejně jako u Budget Tool i zde aplikaci vyvíjím a testuji (na NUnit). Momentálně také zasahuji do analýzy a budoucí architektury přetvoření na klient-server aplikaci a je možné, že celý úkol dostanu také na starost.
V Microsoftu se mi opravdu líbí - je tady skvělé pracovní prostředí i atmosféra a navíc je možné se občas odreagovat na připravených X-BOXech. Určitě zde zůstanu pracovat do konce března, kdy mi končí kontrakt a pak bych rád zkusil jinou firmu s trošku jiným postavením (nejlépe programátor-analytik nebo hlavní programátor). Sice mi zde nabídli trvalý pracovní poměr nebo aspoň prodloužení kontraktu (když jsem oznámil, že pravděpodobně v září odjíždím), ale rád bych se aspoň pokusil najít si lepší místo i když je docela dobře možné, že budu nakonec litovat, že jsem nezůstal. Uvidíme.
Pracoval jsem pro firmu Coaching Data jako hlavní programátor webové aplikace zabývající se oblastí sportu (především pak fotbalu), která vyvíjela stránky, které by měli obsáhnout veškeré informace týkající se anglické fotbalové ligy, statistiky, přesuny hráčů, zranění, komentáře, video záznamy a další.
Systém byl docela obsáhlý a cílem firmy je, aby návštěvníci webu získali dojem, že je to jedna velká hra, stejně jako by například hráli nejnovější FIFU. Na mě to aspoň takový dojem dělalo a i když se sám o tuto problematiku příliš nezajímám, musím říct, že informací, které by mohli fanoušky fotbalu zajímat je tam opravdu hodně a stránky by mohly získat opravdu velkou oblibu.
Celý systém byl vyvíjen v IDE Visual Studia 2003, v technologii ASP.NET a databází SQL Server 2000.
Jsem rád, že jsem se do této firmy dostal, protože mi ulehčila první težké týdny s angličtinou a navíc bylo také vidět, že i znalosti, které mám mi stačí k dobrému místu ve vývojovém týmu.
Vyvíjím informační a komunikační systém pro vysoké školy, jehož základy jsme vytvořili ve vývojovém
týmu Beerfox minulý rok jakožto výsledek našeho snažení do projektového semináře.
Tento rok budu muset provést řadu jak kosmetických změn, tak i změn v samotném jádru systému. Především dojde k jeho obohacení o zkoušky, kolokvia a celou problematiku kolem nich (což v původním systému chybělo), zjednodušení a zefektivnění stávajích částí systému, ale především naprosto nový systém zobrazování, který bude kompletně předělán do
web partů - vynikající nové technologie Microsoftu. Mě samotného tato problematika velice zajímá a na přepracování se docela těším.
Pokusím se rozjet některou ze starších verzí na některém z freewebhostingových serverů pracujících nad IIS.
Studuji pátý ročník informatiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. I přesto, že jsem momentálně v
zahraničí (Irsku), studium jsem nepřerušil a nadále pokračuji ve studiu. Důvodem bylo, že pokud zůstanu studentem, mohu využívat určitých studentských slev, které bych jinak využít nemohl.
Abych mohl nadále pokračovat ve studiu, stačí mi tento rok získat jen velmi malý počet kreditů, protože jich mám dost z předešlých semestrů. Pravděpodobně si ale budu muset studium prodloužit, protože se mi asi nepodaří všechny předměty absolvovat.
Počítám s tím, že bych v zimním zkouškovém období přijel na týden nebo čtrnáct dní a pokusil se zkoušky udělat.
Po roce bych se měl vrátit, dokončil pátý ročník, obhájit
diplomovou práci a jít ke státnicím.
Jerid 01. 03. 2002 - 12. 09. 2005
JERID, spol. s r. o., se od svého vzniku v roce 1993 zabývá získáváním, zpracováním a poskytováním informací v oblasti nákladní – především železniční – dopravy a to jak v tiskové, tak v počítačové podobě. Od roku 1996 rozšířila společnost svoji nabídku o dodávky specializovaných informačních systémů pro spediční a obchodní společnosti, pro útvary podnikové dopravy a logistiky výrobních podniků a pro řízení leteckého provozu. Zcela specifické systémy společnost vyvinula pro potřeby ČD a ZSSK. Kromě toho doplňuje firemní nabídku řada dalších služeb určených především pro komerční pracovníky v oblasti železniční nákladní dopravy - dodávky přepravních tiskopisů, tarifní konzultace, atp.
U firmy Jerid jsem pracoval jako externí programátor, ale víceméně jsem zde byl zaměstnán na částečný úvazek, protože jsem zde pracoval přibližně 15 - 20 hodin týdně.
Náplní mé práce bylo programování spedičního systému NewSPED, který byl vyvíjen v týmu sedmi pracovníků (dva analytici, čtyři programátoři a jeden testér).
Celý vývoj byl veden v novějších postupech podle UML a realizován v C# a .NET Frameworku. Systém byl vyvíjen v IDE Visual Studio .NET.
V této chvíli je vývoj završen, program předán klientovi na testování,dopracovávají se drobné úpravy podle přání klienta a v lednu 2006 by měl být nasazen do ostrého provozu. Sám jsem ve firmě pracoval do závěrečných úprav před odevzdáním testovací verze klientovi, kdy byl již program prakticky hotov.
Firma Salus Services se zabývá tvorbou internetových prezentací, webdesignem, webhostingem, programováním a internetovými technologiemi obecně.
U firmy jsem externě pracoval šest a půl měsíce jako designér, ale především jako programátor webových prezentací a administrací. Nyní už u firmy nepracuji, ale stále mám s firmou jisté nevyřízené záležitosti.
K lepším webům, které jsem pro tuto firmu vytvořil je to např
Pegas Gonda,
Prokrmiva,
EkoFrance,
Dormio a mnoho dalších. Pro firmu jse vytvářel i grafické návrhy jako
Panel Reko,
Codia,
American Heating a další.
Firma AccessNet je pražská firma zabývající se tvorbou internetových prezentací a vším co s nimi souvisí, webhostingem a programováním na zakázku.
U této firmy jsem přerušovaně pracoval více než rok a za tu dobu jsem pro ní nevyvíjel pouze webové prezentace, ale i upravoval chyby v kódech různých webů, přidával existujícím webům další funčnosti, nebo naprogramoval aplikace, která dokáží rozesílat informace na různé servery, nebo obráceně ze serverů informace sbírat.
Z větších prací stojí za zmínku můj první web pro AccessNet -
reality.name, větší úpravy
BM-servisu,
Autoindexu a dalších.
Pro firmu jsem pracoval několik hodin (2-10) týdně.
Pracuji na projektu SUZa (Systém na Udělování Zápočtů), což je informační a komunikační systém pro studenty a učitele.
Systém zjednodušuje komunikaci při studiu, pomáhá při získávání zápočtu a především má za cíl co nejpřehlednější vizualizaci studia.
Na projektu jsem nepracoval sám, ale ve vývojovém týmu
Beerfox, ve kterém jsem celému vývoji šéfoval. Projekt byl cílem projektového seminář IV. ročníku, který jsme také o prázdnínách absolvovali.
Po dokončení společných částí projektu nyní s vývojem pokračuji a na konci V. ročníku budu systém obhajovat jako svou diplomou práci. Do projektu budu muset zapracovat mnoho nových prvků, takže aktuální týmový projekt mi víceméně připraví dobrý základ pro programování další a (budu se snažit) maximální funčnosti.
Stránky, které máte v tuto chvíli před sebou jsou mé již třetí osobní stránky. Vyvaroval jsem se z chyb z
prvních a
druhých stránek a všechny postupy a možnosti, které jsem se během vytváření webů naučil, vložil do těchto stránek.
Stránky mají na výběr z několika designově zajímavých stylů, interaktivní prvky, rozsáhlejší galerii fotek a především mnohem větší informační hodnotu. Ke stránkách je vytvořena také administrace, kterou brzy zveřejním tak, že si sami budete moci vyzkoušet měnit obsah těchto stránek (zatím bez možnosti ukládání).
V budoucnu pak plánuji především mnohem větší možnosti registrovaných členů VIP sekce. Ať už to bude přizpůsobení uvítacích stránek při přihlášení (kterou si uživatel sám vytvoří), větší množství fotek, přístup k dalším - neveřejným webovým službám atd...
Pokud máte k těmto stránkám jakékoliv připomínky, prosím napište je do fóra, kde je příslušné téma založeno. Tyto stránky jsou tu pro Vás, tak si s nimi pohrajte.
01. 04. 2005 - 19. 01. 2007
Pracuji na dvou jednoduších webových službách na serveru aspweb.cz. První z nich by měla vracet aktuální svátek, svátek k danému dni a den svátku k danému jménu.Služba už je prakticky hotová, ale s jejím zveřejněním počkám, až bude hotová i následující služba.
Tou je vracení výsledku vyhledávání na Google. Metoda má dvě varianty - první vrací výsledek v jednom řetězci, který se dá úplně jednoduše vložit do stránky a následně využít kaskádových stylů k úpravě vzhledu speciálně pro Vaše stránky. Druhá varianta vrací výsledky uspořádané v XML Datagridu, takže klient si je může upravit podle svých vlastních potřeb.
Tuto službu jsem začal vyvíjet před několika měsíci ve volných chvílích, abych vytvořil základ pro vyhledávání na všech stránkách, které tvořím. Bohužel jsem zjistil, že něco podobného už Google poskytuje, takže moje snaha vyšla skoro nadarmo. Ale i tak bude během několika týdnů služba (samozřejmě zadarmo) k dispozici i s návodem, jak tuto službu odebírat.
Služba je také prakticky hotová, ale pořád se nemůžu dobrat ke správnému kódování češtiny v požadavku na Google, takže české znaky se převedou do jiného kódování a proto se touto webovou službou dá zatím dotazovat pouze na dotazy bez diakritiky. Ve volných chvílích ale pracuji na úspěšné opravě.